Преди старта на MotoGP 2019

Споделете

Андреа Довициозо, Марк Маркес, Кал Кръчлоу (Гран При Япония). Снимка: MotoGP

В неделния ден на 10 март започва първото от деветнадесетте вълнуващи състезания и нека да видим какво се случи преди старта на MotoGP 2019.

Най-добрите резултати от предсезонните тестове бяха:

• Валенсия: Маверик Винялес (Yamaha YZR-M1);
  • Херес: Такааки Накагами (Honda RC213V);
  • Сепанг: Данило Петручи (Ducati GP19);
  • Катар: Маверик Винялес (Yamaha YZR-M1).
Ето и 8 интересни факта преди старта на MotoGP 2019.

1. Тазгодишното Гран При в Катар ще е 16-то по ред. Хорхе Лоренцо е състезателят, който за момента има най-голям успех на Losail International Circuit – 3 победи в MotoGP, 2 в GP250 и 1 в GP125. През новия сезон петкратният шампион ще дебютира за Honda Repsol. Хорхе почти напълно се е възстановил след операцията на китката си.

2. В началото на зимната ваканция Марк Маркес претърпя операция на рамото. Испанецът вече се е възстановил, макар и да не е във върховата си форма. В Катар Маркес има само една победа – през 2014-та. А през миналия сезон финишира втори.

3. Yamaha може да се похвали с най-много победи в Катар – цели 8! Четири от тях принадлежат на Валентино Роси.

4. На финалните тестове в Катар Маверик Винялес зае първо място – с 1:54.208.

5. Андреа Довициозо продължава адаптацията си към новия прототип на Ducati GP19. Той обаче има няколко преимущества пред основните си съперници – Довициозо е абсолютно здрав и миналата година спечели Гран При в Катар. От 2015 г. на трасето Losail Андреа заема призовите места.

6. Данило Петручи имаше силна предсезонна подготовка и беше начело в Сепанг. Наскоро, в тестовете в Катар, той имаше проблеми и зае неубедителното 10-то място. Италианецът финишира на повече от половин секунда след Маверик. Данило се появи в MotoGP през 2012 г. и от тогава до сега върховото му постижение на Losail е петото място.

7. На всички тестове Алекс Ринс демонстрира доста добро ниво. Испанецът отбеляза първо място през втория ден на изпитанията в Катар. В миналогодишната гонка пилотът на Suzuki зае 9-то място.

8. KTM продължава да се домогва до върховете. Жоан Зарко, след като бързо се адаптира към KTM RC16, през този сезон е длъжен и бързо да прогресира.

Какво ще се случи през новия сезон – предстои да видим. А пълният календар на MotoGP за 2019 можете да видите тук.