Которската серпентина е предизвикателна за (почти) всеки мотоциклетист. Разположението ѝ е уникално – в дълбокия и суров, напомнящ фиорд Которски залив, сгушен между скалисти “стени”. Пътят се “катери” и само след няколко завоя се открива спираща дъха гледка – морето е някъде долу, а пътното платно сякаш прегръща планинския склон.
Наричат Которската серпентина инжерното чудо на ХIХ век.
През лятото на 1878 г., на Берлинския конгрес, Черна гора получава международно признание като независима държава. Малко по-късно е разработен съвместен проект между Черна гора и Австро-Унгарската империя – за построяване на инженерно съоръжение, което да свърже прилежащата черногорска планинска част с брега. То е проектирано от хърватския инженер Йосип Сладе-Шилович (Josip Slade-Šilović) и е завършено през 1884 г. Така се появява Которската серпентина – едно от най-великите инженерни чудеса на онова време.
И до днес този път си остава
един от най-зрелищните в Европа.
Най-известият участък от него, със своите над 25 остри завои, е Которската серпентина – първата част от изкачването. Редуват се остри, простиращи се до прохода Кръстац (Krstac), завои, които сякаш са един в друг. Пътят е тесен, с ограничена защита + всякакви други “екстри”. Като цяло асфалтът е в добро състояние, но вниманието е повече от желателно. Мото изкачването не е с “пълна газ” и концентрацията е задължителна.
От морето до Ловчен (Lovćen) пейзажът постоянно се мени. След първите няколко остри завоя средиземноморската обстановка се “трансформира” в по-сух, планински, типичен балкански пейзаж. След това пътят продължава към Негуши (Njeguši). Това е малко населено място на около 900 м надморска височина и е най-високата точка от маршрута. А след това е историческата столица на Черна гора – Цетине (Cetinje).
Ако имаме време и желание, е добре да продължим към Национален парк Ловчен. От Цетине можем да се изкачим до мавзолея на Петър II Петрович-Негош – поет и национален герой в Черна гора. Пантеонът е разположен на над 1600 м височина, на Йезерски връх (Jezerski Vrh). Последният участък ще трябва да преодолеем пеша. Но гледката си заслужава – в ясни дни ще видим и планински масиви, и части от адриатическото крайбрежие.
Подгорица – последната спирка
Отвъд Цетине пътят се спуска към столицата на Черна гора – Подгорица. Този град не е толкова живописен, но пък е автентичен. И да е – не е туристическа дестинация. Което пък за нас мотоциклетистите е повече от прекрасно 😉 . В него можем да видим Мостът на хилядолетието – емблематичния мост над река Морача, открит през 2005 г. Той е модерен символ на черногорската столица, с 57-метров пилон. Можем да влезем в катедралата “Възкресение Христово” – величествен православен храм, завършен през 2013 г., една от най-значимите забележителности на Балканите. Задължително е обаче да отидем в старата градска част – с часовниковата кула и останките от османския комплекс.
И, разбира се, да хапнем 😉 . Похапването ще е вкусно и не-чак-толкова-скъпо – стига да не решим да седнем в някоя от малкото тратории, предназначени само за туристи. А след заслужена почивка можем да се отправим към далеч по-авантюристичните планини на север, на границата със Сърбия.
Кога да отидем?
Най-подходящият период е от пролетта до есента. Предупреждаваме, че:
– през лятото туристическият трафик може да е бъде интензивен, особено близо до Котор: има само една пътна артерия за влизане и излизане от града и, ако е натоварено, няма да е най-приятното изживяване на този свят;
– “златният час” е сутринта – добре би било да преодолеем 10-ия завой преди 09.00 часа сутринта.
– Которската серпентина е маршрут, подходящ за мотоциклетисти с известен опит – пътят е тесен, а количеството на защитни съоръжения е минимално.
– въпреки че пътят е невероятно тесен, по външните краища на широките завои има достатъчно място, за да спрем и да се насладим на смайващия пейзаж.
BMM©
Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на BMM. При злоупотреба с авторските права на материали, публикувани от BMM, ще бъдат уведомени компетентните органи и срещу нарушителите ще бъдат заведени съдебни дела.

